About


 Jsem Kristina, studentka Masarykovy univerzity, oboru Skandinávská studia. Po většinu času se nacházím v Brně nebo někde ve Švédsku, ale pocházím z malého městečka na krásné jižní Moravě.
Mou velkou vášní je fotografování jídla a šatů, zajímavých lidí a tajemných zákoutí, listování starými (nejen kuchařskými) knihami z antikvariátu, pátrání po vintage šatech a čím starší, tím lepší. Mám ráda čokoládové dorty, zrezivělá kola, černou barvu, vůni pivoněk a šeříku, pohádky, melancholickou hudbu, ponurá místa a mlhu. Od všech těch šatů často utíkám k plotně.

I'm Kristina, a student on Masaryk university where I study Scandinavian Studies. Most of the time I live in Brno but I come from a little town on beautiful south Moravia, Czech Republic.
My big passion is taking pictures of food and dresses, browsing through (not only) old cookbooks from antique shops, searching for vintage dresses, the older the better, and making jewellery. I like chocolate cakes, rusty bicycles, black colour, smell of peonies and lilac, fairy tales, melancholic music, gloomy places and a haze. Very often do I bake something at the stove.

No comments:

Post a comment